Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 238
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-11-30 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-02-22
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges klimatmål och skogspolitik
Interpellationsdebatt 2022/23:45 av Anna-Caren Sätherberg (S) 6 december 2022 Sveriges klimatmål och skogspolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges klimatmål till 2030
Interpellationsdebatt 2022/23:48 av Kajsa Fredholm (V) 6 december 2022 Sveriges klimatmål till 2030
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges klimat- och miljömål
Interpellationsdebatt 2022/23:30 av Joakim Järrebring (S) 6 december 2022 Sveriges klimat- och miljömål
Stillbild från Interpellationsdebatt: Åtgärder för att nå klimatmålen
Interpellationsdebatt 2022/23:39 av Märta Stenevi (MP) 6 december 2022 Åtgärder för att nå klimatmålen
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ursprungsmärkning av kött på restaurang
Interpellationsdebatt 2022/23:49 av Anna-Caren Sätherberg (S) 2 december 2022 Ursprungsmärkning av kött på restaurang
Stillbild från Interpellationsdebatt: Biodrivmedel
Interpellationsdebatt 2022/23:29 av Anna-Caren Sätherberg (S) 2 december 2022 Biodrivmedel

Dokument:

Trafikverkets kommunikation kring färjan mellan Håkansta och Norderön

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2014/15:393 Trafikverkets kommunikation kring färjan mellan Håkansta och Norderön av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Anna Johansson S För drygt ett år sedan genomfördes en av Trafikverket upphandlad besiktning av fästena för färjan mellan Håkansta och Norderön. Dessa befanns då vara i stort behov av reparation

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.