Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 78
Född år 1964

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tydliga och säkra karriärsystem

Motion 2016/17:970 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:970 av Hanna Westerén m.fl. S Tydliga och säkra karriärsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tydliga och säkra karriärsystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering En viktig förutsättning för att svensk forskning ska hålla


Utskottsberedning: 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:970 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:970 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Mittuniversitetet

Motion 2016/17:956 av Susanne Eberstein m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:956 av Susanne Eberstein m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska vara en ledande


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:956 av Susanne Eberstein m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:956 av Susanne Eberstein m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Främja branschskolor

Motion 2016/17:949 av Hanna Westerén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:949 av Hanna Westerén m.fl. S Främja branschskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av branschskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Yrkesprogramsutredningen som redovisades i hösten 2015 hade i uppdrag att utreda


Utskottsberedning: 2016/17:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:949 av Hanna Westerén m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:949 av Hanna Westerén m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se