Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 238
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-11-30 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-02-22
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ursprungsmärkning av kött på restaurang
Interpellationsdebatt 2022/23:49 av Anna-Caren Sätherberg (S) 2 december 2022 Ursprungsmärkning av kött på restaurang
Stillbild från Interpellationsdebatt: Biodrivmedel
Interpellationsdebatt 2022/23:29 av Anna-Caren Sätherberg (S) 2 december 2022 Biodrivmedel
Stillbild från Interpellationsdebatt: Godkännande av odlat kött
Interpellationsdebatt 2021/22:483 av Jens Holm (V) 10 juni 2022 Godkännande av odlat kött
Stillbild från Interpellationsdebatt: Bekämpningsmedel i naturgödsel
Interpellationsdebatt 2021/22:467 av Maria Gardfjell (MP) 10 maj 2022 Bekämpningsmedel i naturgödsel

Dokument:

Mittuniversitetet

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska även framgent vara


Utskottsberedning: 2020/21:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Omorganisation av körskoleutbildningen till gymnasie- och vuxenutbildningen

Motion 2020/21:1898 av Hanna Westerén och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:1898 av Hanna Westerén och Anna-Caren Sätherberg båda S Omorganisation av körskoleutbildningen till gymnasie- och vuxenutbildningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en omorganisation av körskoleutbildningen till gymnasieskolan


Utskottsberedning: 2020/21:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1898 av Hanna Westerén och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1898 av Hanna Westerén och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 73 kB)

HLR i skolan - en livsviktig kunskap

Motion 2020/21:1789 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:1789 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg båda S HLR i skolan en livsviktig kunskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga åtgärder för att säkerställa att alla högstadieelever har adekvata kunskaper i HLR, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1789 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1789 av Kalle Olsson och Anna-Caren Sätherberg (båda S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.