Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 78
Född år 1964

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Svenska drivmedelspriser

Svar på skriftlig fråga 2021/22:850 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

N2022/00143 Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:850 av Eric Westroth SD Svenska drivmedelspriser Eric Westroth har frågat mig om jag och regeringen har för avsikt att ta några initiativ för att kompensera lands- och glesbygdsboende för de höga drivmedelspriserna. Förklaringarna

Svarsdatum: 2022-01-26 Frågeställare: Eric Westroth (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:850 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S) (docx, 68 kB)

Utflyttning av trålgränsen i Östersjön

Svar på skriftlig fråga 2021/22:822 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

N2022/00129 Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:822 av Betty Malmberg M Utflyttning av trålgränsen i Östersjön Betty Malmberg har frågat mig om när jag avser att presentera en strategi och/eller handlingsplan gällande utflyttning av trålgränsen i Östersjön. Regeringen arbetar

Svarsdatum: 2022-01-26 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:822 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S) (docx, 67 kB)

Björnjakt med halvautomatiskt vapen

Svar på skriftlig fråga 2021/22:810 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

N2022/00120 Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:810 av Tobias Andersson SD Björnjakt med halvautomatiskt vapen Tobias Andersson har frågat mig om jag avser att agera för att möjliggöra för fler patroner vid björnjakt med halvautomatiskt vapen. Av 10 a andra stycket jaktförordningen

Svarsdatum: 2022-01-26 Frågeställare: Tobias Andersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:810 besvarad av Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S) (docx, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se