Anna Kinberg Batra (M)

Anna Kinberg Batra (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Civilekonom
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-04-12 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-11-17 – 2007-04-11
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-11-16
    • Ordinarie 2001-09-18 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-05-01 – 2000-06-30
    • Moderaterna

    • Partiledare 2015-01-10 – 2017-10-01
    • Gruppledare 2010-10-04 – 2015-01-13
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2001-10-18 – 2002-09-30
    • Suppleant 2000-05-01 – 2000-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2001-09-20 – 2002-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-05-30 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-05-31 – 2009-05-06
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-03-22 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-22
    • Ordförande 2007-04-13 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-04-12
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2010-10-12 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2017-11-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2017-12-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-11-22
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 000501-000630), (010918-020930) och 06-. Ledamot skatteutskottet 01-02, näringsutskottet 06, finansutskottet 10, ordförande 10-14 och vice ordförande 14. Suppleant skatteutskottet 00 och 01-02, arbetsmarknadsutskottet 01- 02, bostadsutskottet 02, konstitutionsutskottet 07-10, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 och EU-nämnden 14-. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 06-, EU-nämnden 06-07 och ordförande 07-10. Ledamot Utrikesnämnden 10-, krigsdelegationen 10- och riksdagsstyrelsen 10-15. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-16 och gruppledare, Moderaterna 10-15.
  • Föräldrar

    Ingenjören Johan S. Kinberg och ingenjören Sarah Kinberg, f. Lundgren.
  • Utbildning

    Franska och nederländska, Stockholms universitet 89-91. Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm 00.
  • Anställningar

    Ledarskribent, SvD 94 och 96. Politisk sekreterare, Moderaterna i Europaparlamentet 95-96. Projektledare, Universum, Jobline och Nova 100 97-00. Kommunikationskonsult, Prime PR och eget företag 00-05. Informationschef, Stockholms Handelskammare 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, statens utredning för arbetskraftsinvandring 04-06. Ledamot, statens utredning för cirkulär migration 09-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Nacka 06-07. Ledamot, socialtjänstnämnden, Stockholms kommun 03-06. Vice ordförande, socialtjänstnämndens tillståndsutskott 03-06. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting 94-98. Ledamot, landstingsstyrelsen 94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, MUF Stockholms län 92-95, ordförande 96-98. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 95-98. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 07-11. Styrelseledamot, Sveriges Förenade Studentkårer 91-92. Vice ordförande, Stockholms universitets studentkår 93, ordförande 94. Styrelseledamot, Fryshuset 04-11. Partiledare, Moderaterna 15-.
  • Litteratur

    Indien - från stackare till stormakt (05) och Med blicken mot framtiden - moderat idébok (10, medverkande).
  • Bostadsort

    Nacka

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M)

Motion till riksdagen 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson båda M med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning Det ska alltid löna sig att arbeta Sänkt skatt för alla som jobbar, med särskild förstärkning för låga


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (docx, 476 kB) Motion 2016/17:3727 av Anna Kinberg Batra och Ulf Kristersson (båda M) (pdf, 549 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Nolltolerans mot dåliga skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nolltolerans mot dåliga skolor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2016/17:FiU3 2016/17:UbU1 2016/17:UbU12 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU17 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2016/17:UbU2 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (44 yrkanden): 42 avslag, 2 bifall,

Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:3389 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 112 kB)

Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. M Plan för ett starkare Sverige: Bryt utanförskapet Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kompetenskartläggning för asylsökande från första dagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2016/17:AU1 2016/17:AU2 2016/17:AU6 2016/17:AU7 2016/17:FiU1 2016/17:FiU3 2016/17:JuU20 2016/17:KrU4 2016/17:KrU8 2016/17:NU1 2016/17:SfU15 2016/17:SfU3 2016/17:SfU4 2016/17:UbU14 2016/17:UbU15 2016/17:UbU16 2016/17:UbU18 2016/17:UbU19 2017/18:FiU3 2017/18:SoU13 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): 40 avslag

Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:3372 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.