Anna Lasses (C)

Anna Lasses (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 285
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.lasses[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. C Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Centerpartiet vill fortsätta investera en procent av Sveriges

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UU2

Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2214 av Anna Lasses m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2022/23:2202 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2202 av Kerstin Lundgren m.fl. C Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Att Sverige är ett land som bygger säkerhet med andra

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UU1

Motion 2022/23:2202 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:2202 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 92 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2022/23:2200 av Catarina Deremar m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2200 av Catarina Deremar m.fl. C Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Kultur, media, idrott

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KrU1

Motion 2022/23:2200 av Catarina Deremar m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2022/23:2200 av Catarina Deremar m.fl. (C) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.