Anna-Lena Blomkvist (SD)

Anna-Lena Blomkvist (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 164
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-lena.blomkvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En tillgänglig sjukvård i världsklass

Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. SD En tillgänglig sjukvård i världsklass Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i sitt arbete bör beakta behovet av en förbättrad och jämlik diabetesvård och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 19
Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:1141 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 131 kB)

God vård och omsorg i fråga om äldre

Motion 2022/23:927 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:927 av Linda Lindberg m.fl. SD God vård och omsorg i fråga om äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör överväga att äldreomsorgslagen blir en rättighetslag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 19
Utskottsberedning: SoU TU

Motion 2022/23:927 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:927 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 123 kB)

Folkhälsan i fokus

Motion 2022/23:926 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:926 av Linda Lindberg m.fl. SD Folkhälsan i fokus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör arbeta för att uppmuntra människor att äta hälsosammare, röra sig mer samt minska användningen av alkohol, droger och tobak, och detta

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 3
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:926 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:926 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.