Anna-Lena Sörenson (S)

Anna-Lena Sörenson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel Adjunkt.
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2015-10-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-10-01 – 2015-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-09
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-05-05
    • Suppleant 2010-11-23 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-02
    • Suppleant 2011-06-08 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-10-20 – 2018-09-24
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-20

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, utrikesutskottet 14-15, EU-nämnden 14-15, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och vice ordförande socialutskottet 15-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14 och 15, konstitutionsutskottet 10-15, EU-nämnden 11-14 och försvarsutskottet 14-16. Ledamot krigsdelegationen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 14-15.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Ture Kvist och kallskänkan Constance Kvist, f. Falk.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, komvux, Norrköping, slutår 78. Ämneslärarexamen i svenska och historia, Linköpings universitet 82.
  • Anställningar

    Kontorsbiträde, Norrköping 74-75. Adjunkt, Linköpings kommun 82-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 15-. Ledamot, Statens medicinsk-etiska råd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, gatunämnden, Linköpings kommun 89-91, tekniska nämnden 91-94. Ledamot, landstinget, Östergötlands län 94-10. Landstingsråd, landstinget, Östergötlands län 02-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Linköpings arbetarekommuns styrelse 96-16, partidistriktsstyrelsen 01-10 och ledamot och vice ordförande, partidistriktsstyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Linköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Riksrevisionens rapport Besparingar i försvarets materielförsörjning - genomförandegrupp 2008

Interpellation 2011/12:332 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 19 april Interpellation 2011/12:332 Riksrevisionens rapport Besparingar i försvarets materielförsörjning genomförandegrupp 2008 av Anna-Lena Sörenson S till försvarsminister Karin Enström M I rapporten framkommer bland annat att besparingarna som vidtogs som ett resultat av den så kallade Genomförandegruppens

Inlämnad: 2012-04-19 Besvarare: Karin Enström (M)

Kurdiska biblioteket

Skriftlig fråga 2011/12:534 av Sörenson, Anna-Lena (S)

den 18 april Fråga 2011/12:534 Kurdiska biblioteket av Anna-Lena Sörenson S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Kurdiska biblioteket i Stockholm bedriver en unik verksamhet för att bevara det kurdiska kulturarvet. Biblioteket verkar för att utveckla en kultur och ett språk som historiskt

Inlämnad: 2012-04-18 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Utveckling av bredband i små kommuner

Interpellation 2011/12:292 av Nordén, Marie (S)

den 15 mars Interpellation 2011/12:292 Utveckling av bredband i små kommuner av Marie Nordén S till statsrådet Anna-Karin Hatt C Tillgänglighet till bredband är nödvändig, oavsett var i Sverige man bor och oavsett om man bor i flerfamiljshus, radhus, villa eller i en fastighet på landsbygden. Hög hastighet i it-infrastrukturen

Inlämnad: 2012-03-15 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utveckling av bredband i små kommuner

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se