Anna Sibinska (MP)

Anna Sibinska (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 226
Titel Lärare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.sibinska[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-01-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-01-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-02-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26
    • Ledamot 2021-02-25 – 2022-01-11
    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-02-25
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2021-02-25
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-30 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-26 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2020-06-04 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2020-01-28 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och socialutskottet 18-. Ledamot riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Klodzko, Polen, slutår 82. Wroclaws universitet, Polen 82-87. Göteborgs universitet, statskunskap och internationella relationer 96-98.
  • Anställningar

    Lärare i tyska och samhällskunskap, Katolska skolan 99-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Presstödsutredningen, 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot kulturnämnden VGR 06-14. Kommunfullmäktig, Göteborg 14-18. Ordförande stadsdelsnämnden Centrum 11-18. Ordförande Regionteater Väst AB 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KU14 11 maj 2022 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten
Debatt om förslag 2021/22:KrU7 20 april 2022 Kultur för alla
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:KrU3 16 mars 2022 Radio och tv i allmänhetens tjänst

Dokument:

En jämlik utbildning för alla

Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. MP En jämlik utbildning för alla Sammanfattning Många positiva förändringar av svensk skola har kommit till stånd under de senaste åren. Vi har idag mindre barngrupper i förskolan, fler medarbetare i skolan och många fler platser inom vuxenutbildning och högre


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10 2020/21:UbU11 2020/21:UbU12 2020/21:UbU13 2020/21:UbU14 2020/21:UbU16 2020/21:UbU7 2020/21:UbU8
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3050 av Mats Berglund m.fl. (MP) (pdf, 150 kB)

Hälso- och sjukvård

Motion 2020/21:3637 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3637 av Pernilla Stålhammar m.fl. MP Hälso- och sjukvård Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Behov av sjukvård är ej statiskt folkhälsa kräver ständig analys Erfarenheter från covid-19 Hälsofrämjande perspektiv och jämlik hälsa Genusperspektiv på vården behovet


Utskottsberedning: 2020/21:NU13 2020/21:SfU21 2020/21:SoU13 2020/21:SoU14 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU24 2020/21:SoU7 2020/21:SoU8 2020/21:UbU11 2020/21:UbU14 2020/21:UbU16
Riksdagsbeslut (66 yrkanden): 66 avslag

Motion 2020/21:3637 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP) (docx, 126 kB) Motion 2020/21:3637 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP) (pdf, 190 kB)

En tryggare, mer flexibel och individanpassad sjukförsäkring

Motion 2020/21:3649 av Mats Berglund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3649 av Mats Berglund m.fl. MP En tryggare, mer flexibel och individanpassad sjukförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer inlyssnande myndighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:SfU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:3649 av Mats Berglund m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3649 av Mats Berglund m.fl. (MP) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.