Anna Starbrink (L)

Anna Starbrink (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 283
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.starbrink[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
Debatt om förslag 2022/23:FöU1 16 december 2022 Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
Stillbild från Debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali
Debatt om förslag 2022/23:UFöU1 8 december 2022 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund

Dokument:

Stockholm – möjligheternas storstadsregion

Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. L Stockholm möjligheternas storstadsregion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att stärka Stockholmsregionen som möjligheternas tillväxtregion och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:KU23 2022/23:NU8 2022/23:SoU14

Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

Stockholm som försöksregion för en modern narkotikapolitik

Motion 2022/23:733 av Anna Starbrink (L)

Motion till riksdagen 2022/23:733 av Anna Starbrink L Stockholm som försöksregion för en modern narkotikapolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra Stockholm till en pilotregion för s.k. brukarrum inom beroendevården och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU19

Motion 2022/23:733 av Anna Starbrink (L) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:733 av Anna Starbrink (L) (pdf, 84 kB)

Individualiserad bröstcancerscreening

Motion 2022/23:732 av Anna Starbrink (L)

Motion till riksdagen 2022/23:732 av Anna Starbrink L Individualiserad bröstcancerscreening Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införandet av individualiserad bröstcancerscreening och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:SoU13

Motion 2022/23:732 av Anna Starbrink (L) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:732 av Anna Starbrink (L) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.