Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Självmordshets med stöd av internet

Motion 2013/14:Kr262 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr262 av Anita Brodén m.fl. FP Självmordshets med stöd av internet FP815 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nätsidesutgivarnas ansvar för etiska riktlinjer på nätet.1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:JuU15 2013/14:KrU9 2013/14:KU23 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Kr262 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 62 kB) Motion 2013/14:Kr262 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 170 kB)

Lyft för folkrörelser, studieförbund och folkhögskolor

Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. FP Lyft för folkrörelser, studieförbund och folkhögskolor FP800 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att tillvarata folkrörelsernas samhällsengagemang, demokratiarbete och plats


Utskottsberedning: 2013/14:KrU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:Kr259 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 159 kB)

Motarbeta våld och förtryck i hederns namn

Motion 2013/14:A297 av Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:A297 av Anna Steele FP Motarbeta våld och förtryck i hederns namn FP523 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att motarbeta våld och förtryck i hederns namn. Motivering Synen på barns rättigheter, kvinnors rättigheter


Utskottsberedning: 2013/14:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A297 av Anna Steele (FP) (doc, 61 kB) Motion 2013/14:A297 av Anna Steele (FP) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se