Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Obligatorisk handsfree vid bilkörning

Motion 2010/11:T234 av Anna SteeleKarlström (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T234 av Anna SteeleKarlström FP Obligatorisk handsfree vid bilkörning fp1269 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att låta användning av handsfree vara obligatorisk vid samtal med mobiltelefon


Utskottsberedning: 2010/11:TU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T234 av Anna SteeleKarlström (FP) (doc, 51 kB) Motion 2010/11:T234 av Anna SteeleKarlström (FP) (pdf, 131 kB)

Södertörns infrastruktur

Motion 2010/11:T233 av Anna SteeleKarlström och Gunnar Andrén (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T233 av Anna SteeleKarlström och Gunnar Andrén FP Södertörns infrastruktur fp1268 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Södertörns infrastruktur för jobb och tillväxt. Södertörn en attraktiv region Södertörn har utmärkta


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T233 av Anna SteeleKarlström och Gunnar Andrén (FP) (doc, 51 kB) Motion 2010/11:T233 av Anna SteeleKarlström och Gunnar Andrén (FP) (pdf, 140 kB)

Nationella riktlinjer för upphandling inom äldreomsorgen

Motion 2010/11:So368 av Anna SteeleKarlström (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:So368 av Anna SteeleKarlström FP Nationella riktlinjer för upphandling inom äldreomsorgen fp1128 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att socialstyrelsen ska ange tvingande nationella föreskrifter för avtalsskrivning


Utskottsberedning: 2010/11:SoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So368 av Anna SteeleKarlström (FP) (doc, 55 kB) Motion 2010/11:So368 av Anna SteeleKarlström (FP) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se