Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dawit Isaak – en levande tragedi och ett diplomatiskt misslyckande för Sverige och EU

Motion 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. FP Dawit Isaak en levande tragedi och ett diplomatiskt misslyckande för Sverige och EU FP1170 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om den svenske journalisten och medborgaren Dawit Isaak som


Utskottsberedning: 2011/12:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP) (doc, 62 kB) Motion 2011/12:U302 av Gunnar Andrén m.fl. (FP) (pdf, 174 kB)

Södertälje som centrum för forskningstillväxt och industriell utveckling m.m.

Motion 2011/12:Ub433 av Gunnar Andrén och Anna SteeleKarlström (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub433 av Gunnar Andrén och Anna SteeleKarlström FP Södertälje som centrum för forskningstillväxt och industriell utveckling m.m. FP1267 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Södertäljes förutsättningar att även fortsättningsvis


Utskottsberedning: 2011/12:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub433 av Gunnar Andrén och Anna SteeleKarlström (FP) (doc, 82 kB) Motion 2011/12:Ub433 av Gunnar Andrén och Anna SteeleKarlström (FP) (pdf, 188 kB)

Civiläktenskap

Motion 2011/12:C273 av Ulf Nilsson och Anna SteeleKarlström (FP)

Motion till riksdagen 2011/12:C273 av Ulf Nilsson och Anna SteeleKarlström FP Civiläktenskap FP1156 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den könsneutrala äktenskapsbalken bör ändras så att äktenskap enbart kan ingås i civilrättslig ordning.


Utskottsberedning: 2011/12:CU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C273 av Ulf Nilsson och Anna SteeleKarlström (FP) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:C273 av Ulf Nilsson och Anna SteeleKarlström (FP) (pdf, 138 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se