Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Jämställdheten inom utrikespolitiken

Skriftlig fråga 2012/13:731 av Steele, Anna (FP)

den 28 augusti Fråga 2012/13:731 Jämställdheten inom utrikespolitiken av Anna Steele FP till utrikesminister Carl Bildt M Regeringen skrev i årets utrikesdeklaration att vi verkar för en jämställd världDet var en viktig markering, som dock kan bli en till intet förpliktande formulering om den inte fylls med ett

Inlämnad: 2013-08-28 Besvarare: Carl Bildt (M)

Södertälje – forskning och industriell utveckling

Motion 2012/13:N373 av Gunnar Andrén och Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:N373 av Gunnar Andrén och Anna Steele FP Södertälje forskning och industriell utveckling FP608 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Södertäljes näringspolitiska förutsättningar och särskilda potentialer. Riksdagen


Utskottsberedning: 2012/13:NU2 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:N373 av Gunnar Andrén och Anna Steele (FP) (doc, 78 kB) Motion 2012/13:N373 av Gunnar Andrén och Anna Steele (FP) (pdf, 195 kB)

Genomförande av FN:s säkerhetsråds resolution 1325

Motion 2012/13:U260 av Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:U260 av Anna Steele FP Genomförande av FN:s säkerhetsråds resolution 1325 FP867 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en uppdaterad svensk handlingsplan för genomförande av säkerhetsrådets resolution 1325 bör tas


Utskottsberedning: 2013/14:UU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:U260 av Anna Steele (FP) (doc, 59 kB) Motion 2012/13:U260 av Anna Steele (FP) (pdf, 157 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se