Anna Steele (FP)

Anna Steele (FP)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel Resebyråtjänsteman/företagare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2013-01-22
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-23 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:KrU9 17 juni 2014 Fokus på unga
Debatt om förslag 2013/14:KrU5 5 maj 2014 Politik för det civila samhället m.m.
Debatt om förslag 2013/14:NU15 9 april 2014 Nationella patent på engelska
Debatt om förslag 2013/14:NU13 12 mars 2014 Riksrevisionens rapport om statens främjandeinsatser för export

Ta mäns våld mot djur på allvar

Motion 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele FP Ta mäns våld mot djur på allvar FP823 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad kunskap kring samband mellan våld mot djur och våld mot människa och djur som kvarhållande faktor


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12 2013/14:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele (FP) (doc, 57 kB) Motion 2013/14:So671 av Anita Brodén och Anna Steele (FP) (pdf, 151 kB)

Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. FP Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser FP819 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat tillträde till de lokala marknaderna och frihandel på


Utskottsberedning: 2013/14:UU12 2013/14:UU15 2013/14:UU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 67 kB) Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 183 kB)

Artprojektet – forskningens betydelse för hotade arter

Motion 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. FP Artprojektet forskningens betydelse för hotade arter FP808 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om forskningens betydelse för framtida skydd av hotade arter. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2013/14:MJU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 57 kB) Motion 2013/14:MJ375 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se