Anna Vikström (S)

Anna Vikström (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Titel Medicininformatiker/Med.dr
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.vikstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Magdalena Andersson
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2020-07-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-01 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2015-11-06 – 2016-04-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-14 – 2017-04-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-14 – 2017-04-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Extra suppleant 2016-09-01 – 2017-04-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-10-30

  • Litteratur

    Terminology systems for health problems and procedures in primary care, Karolinska Institutet (11).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15- (statsrådsersättare 151101-160430, 160814-170401 och 180924-). Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Extra suppleant socialförsäkringsutskottet 15-16, utrikesutskottet 16-17, kulturutskottet 16-17 och EU-nämnden 16-17.
  • Utbildning

    Leg. sjuksköterska 78. Leg. barnmorska 81. Bistånds- och katastrofutbildning 84. Databas- och informationsarkitekt 01. Kandidatexamen, Karolinska Institutet 05. Magister i hälsoinformatik, Karolinska Institutet 05. Med. dr., Karolinska Institutet 11.
  • Anställningar

    Undersköterska 76-77. Leg. sjuksköterska 78-81. Barnmorska, Danderyds sjukhus 81-97. Facklig företrädare (heltid) 89-96. Programansvarig, Huddinge universitetssjukhus 98-02. Sektionschef, projektledare, medicininformatiker 02-13. Forsknings- och forskarassistent (deltid) 05-15, extern handledare/examinator 17-18, Karolinska Institutet. Anknuten forskare, Karolinska institutet 12-. Medicininformatiker, It-/informationsarkitekt SLL 12-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna 04-14 och ersättare 15-. Ledamot, kommunstyrelsen, Sollentuna 04-14. Gruppledare och vice ordförande barn- och ungdomsnämnden 05-14, Klimatnämnden 19-. Vice ordförande Sollentuna kommunfastigheter AB 16-18. Landstingsfullmäktig, ersättare 16-18. Ersättare, Forskningsberedningen, Stockholms läns landsting 16-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Fackliga uppdrag Vårdförbundet och TCO 79-97.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SkU24 17 juni 2020 Skatteförfarande och folkbokföring
Debatt om förslag 2019/20:SkU22 6 maj 2020 Punktskatt
Debatt om förslag 2019/20:SkU6 13 november 2019 Ändring i skatteavtalet mellan Sverige och Portugal

Måltidsavgifter i äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2019/20:447 av Anna Vikström (S)

Fråga 2019/20:447 Måltidsavgifter i äldreomsorgen av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Måltidsavgiften inom särskilt boende kan innebära att den äldre inte får tillräckligt med pengar över för att betala nödvändiga utgifter, det vill säga inte har tillräckligt med medel för utgifter som ingår i förbehållsbeloppet.

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:447 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Södertörns högskola

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: 2019/20:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3025 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Utöka antalet hyresnämnder för att snabbare kunna stävja olovlig andrahandsuthyrning

Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Utöka antalet hyresnämnder för att snabbare kunna stävja olovlig andrahandsuthyrning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att utöka antalet hyresnämnder för att förkorta handläggningstiderna och


Utskottsberedning: 2019/20:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3136 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se