Anne-Li Sjölund (C)

Anne-Li Sjölund (C)

Tjänstgörande ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne-li.sjolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Emil Källström
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis

Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. C, L med anledning prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjligheten till distansutbildning ska utökas ytterligare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (pdf, 78 kB)

Trafiksäkerheten för cyklister på Alnöbron

Skriftlig fråga 2020/21:1105 av Anne-Li Sjölund (C)

Fråga 2020/21:1105 Trafiksäkerheten för cyklister på Alnöbron av Anne-Li Sjölund C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Trafikverket ansvarar för planeringen av det statliga vägnätet, och där ingår infrastruktur för cykel. Till Alnö, som ligger i Sundsvalls kommun i Västernorrlands län, finns en bro som förbinder

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-12 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1105 av Anne-Li Sjölund (C) (pdf, 87 kB)

Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet

Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. C Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör ges i uppdrag att identifiera ett antal projekt från nuvarande nationella infrastrukturplan


Utskottsberedning: 2020/21:CU11 2020/21:MJU9 2020/21:SkU18 2020/21:TU14 2020/21:TU15 2020/21:TU16 2020/21:TU2 2020/21:TU3 2020/21:TU4 2020/21:TU6 2020/21:TU7 2020/21:TU8 2020/21:TU9 2020/21:TU9,2020/21:TU15
Riksdagsbeslut (53 yrkanden): 3 avslag, 50 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 104 kB) Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se