Anne-Li Sjölund (C)

Anne-Li Sjölund (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne-li.sjolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-14 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU8 12 maj 2022 Idrott och friluftsliv

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 93 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning Rysslands vedervärdiga invasion av Ukraina präglar även den svenska ekonomins utsikter våren 2022. Återhämtningen efter pandemin möter nya utmaningar i form av ökande priser på


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 604 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. C Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1. Motivering En väl fungerande transport och IT-infrastruktur är en förutsättning för att det


Utskottsberedning: 2021/22:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.