Anne-Li Sjölund (C)

Anne-Li Sjölund (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne-li.sjolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-14 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:TU8 24 mars 2021 Kollektivtrafikfrågor
Interpellationsdebatt 2020/21:419 av Anne-Li Sjölund (C) 16 mars 2021 Utredningen om ökad statlig närvaro i Härnösand
Frågestund 25 februari 2021 Frågestund
Frågestund 4 februari 2021 Frågestund

Dokument:

Utredningen om ökad statlig närvaro i Härnösand

Interpellation 2020/21:419 av Anne-Li Sjölund (C)

Interpellation 2020/21:419 Utredningen om ökad statlig närvaro i Härnösand av Anne-Li Sjölund C till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Härnösand förlorade en stor statlig arbetsgivare år 2016 när Mittuniversitet flyttade sina verksamheter från Härnösand. Detta berörde direkt 180 tjänster på Mittuniversitetet, och sedan tillkommer

Inlämnad: 2021-02-04 Svarsdatum: 2021-03-16 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2020/21:419 av Anne-Li Sjölund (C) (pdf, 116 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningen om ökad statlig närvaro i Härnösand

En säker strömförsörjning till hushållen

Skriftlig fråga 2020/21:1596 av Anne-Li Sjölund (C)

Fråga 2020/21:1596 En säker strömförsörjning till hushållen av Anne-Li Sjölund C till Statsrådet Anders Ygeman S Tusentals hushåll och ett stort antal företag och offentliga verksamheter i Västernorrland har redan under årets första månad drabbats av omfattande strömavbrott, några upp till tre gånger. Ibland har avbrotten

Inlämnad: 2021-02-02 Svarsdatum: 2021-02-10 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1596 av Anne-Li Sjölund (C) (pdf, 87 kB)

med anledning prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis

Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. C, L med anledning prop. 2020/21:80 Förlängd giltighetstid för yrkeskompetensbevis Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjligheten till distansutbildning ska utökas ytterligare och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3800 av Anders Åkesson m.fl. (C, L) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se