Anne-Li Sjölund (C)

Anne-Li Sjölund (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län, plats 136
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne-li.sjolund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-09-14 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-22 – 2021-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. C Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1. Motivering En väl fungerande transport och IT-infrastruktur är en förutsättning för att det


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:4135 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 166 kB)

Ökad motståndskraft för transporter

Motion 2021/22:3683 av Mikael Larsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3683 av Mikael Larsson m.fl. C Ökad motståndskraft för transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att analysera och utreda om regeringens transportpolitiska mål klarar kriser som slår hårt mot mobilitet och transporter och tillkännager


Utskottsberedning: SoU TU

Motion 2021/22:3683 av Mikael Larsson m.fl. (C) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:3683 av Mikael Larsson m.fl. (C) (pdf, 114 kB)

It som femte transportslaget

Motion 2021/22:3680 av Mikael Larsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:3680 av Mikael Larsson m.fl. C It som femte transportslaget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket i sina åtgärdsvalsstudier ÅVS bör undersöka förutsättningarna för att göra it till det femte transportslaget och tillkännager


Utskottsberedning: FöU MJU SoU TU

Motion 2021/22:3680 av Mikael Larsson m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:3680 av Mikael Larsson m.fl. (C) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se