Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Krav på handsfree vid bilkörning

Skriftlig fråga 2005/06:1904 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 3 juli Fråga 2005/06:1904 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Ulrica Messing s Krav på handsfree vid bilkörning I medierna har det framkommit att ny amerikansk forskning har påvisat att det är lika farligt att tala i mobiltelefon i samband med bilkörning som att köra bil rattfull. Det finns inte någon

Inlämnad: 2006-07-03 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Samordning mellan försäkringskassa och arbetsförmedling

Skriftlig fråga 2005/06:1817 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 13 juni Fråga 2005/06:1817 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson s Samordning mellan försäkringskassa och arbetsförmedling Återigen har ett exempel där samordning mellan försäkringskassa och arbetsförmedling inte fungerar dykt upp. En person i 60-årsåldern har skadats allvarligt i en bilolycka

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Avvisning av asylsökande från Sudan

Skriftlig fråga 2005/06:1776 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 9 juni Fråga 2005/06:1776 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Avvisning av asylsökande från Sudan För närvarande hungerstrejkar åtta sudanesiska män i Göteborg. De har varit människorättsaktivister och flera av dem kommer från Darfurområdet. Situationen i Sudan är instabil. Sudans regering

Inlämnad: 2006-06-09 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se