Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

Interpellation 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:423 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel I november 2005 polisanmäldes föräldrar till depressivt devitaliserade apatiska barn för misshandel, vanvård och förgiftning. Det rörde sig om 13 fall som polisanmäldes.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2005/06:190 om skatt på flygresor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att verka inom EU för gemensamma ekonomiska styrmedel mot flygets klimatpåverkan. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (pdf, 175 kB)

med anledning av prop. 2005/06:130 Omvänd skattskyldighet för mervärdesskatt inom byggsektorn

Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att införa bestämmelser om omvänd skattskyldighet i mervärdesskattelagen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förutsättningslös översyn av möjligheterna att bekämpa undandraganden av mervärdesskatt inom samtliga


Utskottsberedning: 2005/06:SkU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se