Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer

Skriftlig fråga 2002/03:1358 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 5 september Fråga 2002/03:1358 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer I veckan har ett nytt exempel uppdagats på hur invandrarflickor i patriarkala familjer diskrimineras och ställs utanför samhället. Göteborgs-Posten har rapporterat om att

Inlämnad: 2003-09-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Migrationsverkets rutiner

Skriftlig fråga 2002/03:1348 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 3 september Fråga 2002/03:1348 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om Migrationsverkets rutiner En asylsökande familj med två barn är bosatta i Sverige sedan fem år. Familjen mår dåligt efter den långa tiden i oviss väntan. Äldsta barnet har gått alla sina fem första skolår i svensk skola men

Inlämnad: 2003-09-03 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m.

Motion 2002/03:Sk21 av Anna Grönlund m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk21 av Anna Grönlund m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att mål om betalningsskyldighet skall handläggas av förvaltningsdomstol. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i


Utskottsberedning: 2003/04:SkU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se