Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utredningsarbetet om skatteregler för idrottsföreningar

Skriftlig fråga 2003/04:1490 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 4 augusti Fråga 2003/04:1490 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om utredningsarbetet om skatteregler för idrottsföreningar I stället för att ägna sin tid åt den verksamhet som är syftet med föreningen tvingas idrottsföreningar och andra ideella föreningar i stället att lägga ned alltmer

Inlämnad: 2004-08-04 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

riktlinjer för kvinnors skyddsbehov

Skriftlig fråga 2003/04:1439 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 15 juli Fråga 2003/04:1439 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om riktlinjer för kvinnors skyddsbehov Asylprocessen har traditionellt i huvudsak skett utifrån manliga värderingar och utgångspunkter. Insikten att kvinnors asylskäl ofta är annorlunda än männens har inneburit att Migrationsverket

Inlämnad: 2004-07-15 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

portalparagrafen om barns bästa

Skriftlig fråga 2003/04:1404 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 5 juli Fråga 2003/04:1404 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om portalparagrafen om barns bästa I början på juni avvisades en trettonårig flicka tillsammans med sin familj till Bosnien. Familjen är serber men kommer ursprungligen från ett muslimskt område som de tvingades lämna redan 1992.

Inlämnad: 2004-07-05 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se