Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

beskattning av ideella föreningar

Interpellation 2003/04:545 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:545 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om beskattning av ideella föreningar De senaste årtiondena har vi sett hur bidragen från stat och kommuner till ungdomsverksamhet minskat samtidigt som traditionella inkomstkällor sinat. Julbasarer och loppmarknader var

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

asylärenden och uppehållstillstånd av humanitära skäl

Interpellation 2003/04:513 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 maj Interpellation 2003/04:513 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om asylärenden och uppehållstillstånd av humanitära skäl I UD:s dokument Strategi för Sveriges utvecklingssamarbete med Bosnien-Hercegovina 20032005 står det att Bosnien-Hercegovina är ett av Europas fattigaste länder med

Inlämnad: 2004-05-19 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

hörselskador och kvinnors utslagning från arbetslivet

Interpellation 2003/04:495 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 13 maj Interpellation 2003/04:495 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson om hörselskador och kvinnors utslagning från arbetslivet Nyligen har Hörselskadades riksförbund presenterat sin årliga rapport. Av denna framgår bland annat att alltfler kvinnor i yrkesverksam ålder drabbas av hörselskador.

Inlämnad: 2004-05-13 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.