Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Interpellationsdebatt 2005/06:423 av Ekström, Anne-Marie (fp) 8 juni 2006 Apatiska barn vars föräldrar misstänks för misshandel
Stillbild från Debatt om förslag: Migration och asylpolitik
Debatt om förslag 2005/06:SfU10 17 maj 2006 Migration och asylpolitik
Stillbild från Debatt om förslag: Motioner om alkoholskatt m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SkU22 10 maj 2006 Motioner om alkoholskatt m.m.
Stillbild från Debatt om förslag: Allmänna motioner om energibeskattning m.m.
Debatt om förslag 2005/06:SkU20 6 april 2006 Allmänna motioner om energibeskattning m.m.

Dokument:

Undantag i Dublinförordningen

Skriftlig fråga 2005/06:2031 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 17 augusti Fråga 2005/06:2031 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Undantag i Dublinförordningen I dag gäller enligt Dublinförordningen att det är det första land som en asylsökande kommer till som ska pröva rätten till asyl. Möjlighet till undantag finns dock. Det har visat sig att Sverige

Inlämnad: 2006-08-17 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Polisingripanden i Boråstrakten

Skriftlig fråga 2005/06:2005 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2005 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström s Polisingripanden i Boråstrakten I samband med ett bråk försökte en ordningsvakt på en ort i närheten av Borås larma polisen men var tvungen att ge upp och lägga på luren efter fem minuters väntan i telefon, eftersom

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Rättssäkerhet i migrationsdomstolar

Skriftlig fråga 2005/06:1986 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 8 augusti Fråga 2005/06:1986 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström s Rättssäkerhet i migrationsdomstolar Den som har utsatts för förföljelse och flyr från sitt land kan ha goda skäl till att den redogörelse han eller hon lämnar i samband med en asylutredning behandlas med sekretess.

Inlämnad: 2006-08-08 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.