Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner

Motion 2002/03:Sk17 av Anna Grönlund m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk17 av Anna Grönlund m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:123 Beskattning av vissa förmåner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att regeringen skall återkomma till riksdagen med klarare regler och lagtext beträffande


Utskottsberedning: 2003/04:SkU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

arvsskatt mellan makar

Interpellation 2002/03:410 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:410 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om arvsskatt mellan makar I dag tvingas en efterlevande make betala arvsskatt när den andra parten avlidit. På grund av dagens höga taxeringsvärden på småhus kan detta slå mycket hårt mot den efterlevande maken. Det kan

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

ensamkommande flyktingbarn

Interpellation 2002/03:409 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 12 maj Interpellation 2002/03:409 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om ensamkommande flyktingbarn De ensamkommande flyktingbarnen har länge varit i fokus. Förra året redovisade Socialstyrelsen och Migrationsverket ett antal åtgärder och förändringar för att förbättra mottagandet av ensamkommande

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.