Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förhållanden på Migrationsverket

Interpellation 2005/06:186 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 4 januari Interpellation 2005/06:186 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Förhållanden på Migrationsverket Den 31 mars träder den nya utlänningslagen i kraft och Utlänningsnämnden ersätts av migrationsdomstolar i två instanser med möjlighet för den asylsökande att framföra sina skäl muntligt.

Inlämnad: 2006-01-04 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Lagen om bostadsbidrag

Interpellation 2005/06:48 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 oktober Interpellation 2005/06:48 av Anne-Marie Ekström fp till socialminister Berit Andnor s Lagen om bostadsbidrag När ett barn ärver eller får en gåva från till exempel en förälder som inte är barnets förmyndare uppkommer ibland situationen att denna tillgång då räknas in i förmyndarens inkomst och på

Inlämnad: 2005-10-19 Besvarare: Berit Andnor (S)

asylsökande och arbete

Interpellation 2004/05:639 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:639 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om asylsökande och arbete I dag har en asylsökande rätt att arbeta om det förmodas att hans eller hennes utredning kommer att ta längre tid än fyra månader. Det är bra ur flera aspekter. Att kunna få göra något konstruktivt

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.