Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

asylsökande och arbete

Interpellation 2004/05:639 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:639 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om asylsökande och arbete I dag har en asylsökande rätt att arbeta om det förmodas att hans eller hennes utredning kommer att ta längre tid än fyra månader. Det är bra ur flera aspekter. Att kunna få göra något konstruktivt

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

polishögskolan i Borås

Interpellation 2004/05:638 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:638 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om polishögskolan i Borås Justitieminister Thomas Bodström har nu äntligen medgivit att han vill se polisutbildning på fler orter i landet. De argument som justitieministern anför är att det saknas polisutbildning i

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Thomas Bodström (S)

avvisning av barn som omhändertagits enligt socialtjänstlagen

Interpellation 2004/05:597 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 17 maj Interpellation 2004/05:597 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om avvisning av barn som omhändertagits enligt socialtjänstlagen Det finns barn som far illa i hemmet och där föräldrarna inte kan ta hand om dem. Då finns möjligheten att omhänderta barnen enligt lagen om vård av unga LVUAlltfler

Inlämnad: 2005-05-17 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.