Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

narkotikaklassade droger

Skriftlig fråga 2003/04:1398 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 1 juli Fråga 2003/04:1398 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om narkotikaklassade droger Ständigt uppstår nya ämnen som kan användas som berusningsmedel. Tyvärr hänger inte samhället med när det gäller att klassa dessa ämnen som narkotika, vilket innebär att polisen har små möjligheter

Inlämnad: 2004-07-01 Besvarare: Morgan Johansson (S)

tillfälligt arbetstillstånd

Skriftlig fråga 2003/04:1379 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 29 juni Fråga 2003/04:1379 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Hans Karlsson om tillfälligt arbetstillstånd I dag finns det mycket begränsade möjligheter att anställa en person från ett icke EU/EES-land. Endast vid tillfälligt arbete och om det är fråga om en nyckelperson kan arbetstillstånd beviljas. När

Inlämnad: 2004-06-29 Besvarare: Hans Karlsson (S)

utredning om idrottens skattesituation

Skriftlig fråga 2003/04:777 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 16 februari Fråga 2003/04:777 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om utredning om idrottens skattesituation En idrottsförening eller annan allmännyttig ideell förening ska ägna sig åt den verksamhet som är syftet med föreningen. Det vill säga en tennisklubb ska ägna sig åt tennisspel. Tyvärr

Inlämnad: 2004-02-17 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.