Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

hörselskador som ett folkhälsoproblem

Interpellation 2003/04:487 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 11 maj Interpellation 2003/04:487 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Morgan Johansson om hörselskador som ett folkhälsoproblem Redan i förskoleåldern utsätts barn för höga ljudnivåer på dagis. Rockkonserter och andra musikevenemang bidrar också till att människor utsätts för höga ljudnivåer som medverkar

Inlämnad: 2004-05-11 Besvarare: Morgan Johansson (S)

utredning om idrottens skattesituation

Interpellation 2003/04:371 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 18 mars Interpellation 2003/04:371 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om utredning om idrottens skattesituation En idrottsförening eller annan allmännyttig ideell förening ska ägna sig åt den verksamhet som är syftet med föreningen. Det vill säga en tennisklubb ska ägna sig åt tennisspel.

Inlämnad: 2004-03-18 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

migrationsverkets resurser

Interpellation 2003/04:370 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 18 mars Interpellation 2003/04:370 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om Migrationsverkets resurser I Migrationsverkets regleringsbrev anges ett mål att beslut ska fattas i asylärenden inom sex månader och att den totala väntetiden för en asylsökande ska vara högst tolv månader. Trots det

Inlämnad: 2004-03-18 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.