Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt

Motion 2003/04:Sk49 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk49 av Anna Grönlund Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:169 Kommunal medverkan vid statlig trängselskatt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:169. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till preciseringar i 2 kap. 1 kommunallagen som


Utskottsberedning: 2004/05:SkU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus

Motion 2003/04:Sk45 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Sk45 av Anna Grönlund Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:163 Skattereduktion för utgifter för byggnadsarbete på bostadshus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2003/04:163. Riksdagen begär att regeringen snarast återkommer till riksdagen med ett förslag till


Utskottsberedning: 2004/05:SkU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

beskattning av ideella föreningar

Interpellation 2003/04:545 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:545 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om beskattning av ideella föreningar De senaste årtiondena har vi sett hur bidragen från stat och kommuner till ungdomsverksamhet minskat samtidigt som traditionella inkomstkällor sinat. Julbasarer och loppmarknader var

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.