Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

åldersbestämning av asylsökande barn

Skriftlig fråga 2004/05:1941 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 27 juni Fråga 2004/05:1941 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om åldersbestämning av asylsökande barn I mars i år ställde jag en fråga till migrationsministern om vad hon avser att vidta för åtgärder så att Migrationsverket följer de riktlinjer och rekommendationer som Socialstyrelsen givit

Inlämnad: 2005-06-27 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

skydd för vittnen vid krigstribunalen

Skriftlig fråga 2004/05:1923 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 21 juni Fråga 2004/05:1923 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om skydd för vittnen vid krigstribunalen Sverige har ingått avtal om att ge skydd för personer som lämnar vittnesmål i krigstribunaler, till exempel den i Haag. Detta gäller en person som har vittnat eller som krigstribunalen begär

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

dagersättning för asylsökande

Skriftlig fråga 2004/05:1914 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 20 juni Fråga 2004/05:1914 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om dagersättning för asylsökande Migrationsverket kan med stöd i lagen sänka dagersättningen för de vuxna som inte själva medverkar till att fastställa sin identitet. När beslutet togs i riksdagen motsatte sig Folkpartiet förslaget

Inlämnad: 2005-06-20 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.