Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer

Skriftlig fråga 2002/03:1358 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 5 september Fråga 2002/03:1358 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Mona Sahlin om diskriminering av unga kvinnor i patriarkala familjer I veckan har ett nytt exempel uppdagats på hur invandrarflickor i patriarkala familjer diskrimineras och ställs utanför samhället. Göteborgs-Posten har rapporterat om att

Inlämnad: 2003-09-05 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Migrationsverkets rutiner

Skriftlig fråga 2002/03:1348 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 3 september Fråga 2002/03:1348 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Jan O Karlsson om Migrationsverkets rutiner En asylsökande familj med två barn är bosatta i Sverige sedan fem år. Familjen mår dåligt efter den långa tiden i oviss väntan. Äldsta barnet har gått alla sina fem första skolår i svensk skola men

Inlämnad: 2003-09-03 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

privat uthyrning av rum till studenter

Skriftlig fråga 2002/03:883 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 7 maj Fråga 2002/03:883 av Anne-Marie Ekström fp till finansminister Bosse Ringholm om privat uthyrning av rum till studenter I höst kommer många studenter att påbörja sina studier vid någon av landets högskolor eller universitet. Det är brist på studentbostäder på de flesta håll i landet. Studenter ska inte behöva

Inlämnad: 2003-05-07 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.