Anne-Marie Ekström (L)

Anne-Marie Ekström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2005/06:190 om skatt på flygresor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att verka inom EU för gemensamma ekonomiska styrmedel mot flygets klimatpåverkan. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:Sk27 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (pdf, 175 kB)

med anledning av prop. 2005/06:130 Omvänd skattskyldighet för mervärdesskatt inom byggsektorn

Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att införa bestämmelser om omvänd skattskyldighet i mervärdesskattelagen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en förutsättningslös översyn av möjligheterna att bekämpa undandraganden av mervärdesskatt inom samtliga


Utskottsberedning: 2005/06:SkU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Sk19 av Anna Grönlund Krantz m.fl. (fp) (pdf, 160 kB)

Alkogodis i livsmedelsaffärer

Skriftlig fråga 2005/06:1374 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 6 april Fråga 2005/06:1374 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Morgan Johansson s Alkogodis i livsmedelsaffärer Tidningen Dagen har uppmärksammat att den tyska livsmedelskedjan Lidl säljer choklad som innehåller alkohol. I en ask som kostar 9:90 finns alkohol motsvarande ca sex centiliter 40-procentig

Inlämnad: 2006-04-06 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.