Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

klargörande av asylskäl för barn

Skriftlig fråga 2004/05:2125 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 25 augusti Fråga 2004/05:2125 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg om klargörande av asylskäl för barn Med anledning av det vägledande beslut som regeringen fattade den 7 juli 2005 i ett asylärende rörande en uzbekisk pojke med uppgivenhetssymtom har Migrationsverket tagit fram nya anvisningar

Inlämnad: 2005-08-25 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

poliser och kvinnomisshandel

Skriftlig fråga 2004/05:2041 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 19 juli Fråga 2004/05:2041 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström om poliser och kvinnomisshandel För någon tid sedan gjorde SVT en granskning av vilka typer av brott som begåtts av poliser. Undersökningen visade att en anmärkningsvärd andel av brotten utgjorde våld mot närstående. I 39

Inlämnad: 2005-07-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

datum då lagen om butandiol träder i kraft

Skriftlig fråga 2004/05:1974 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 30 juni Fråga 2004/05:1974 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Morgan Johansson om datum då lagen om butandiol träder i kraft Den 2 juni fattade riksdagen beslut betänkande 2004/05:SoU23 att klassificera butandiol och GBL som hälsofarliga varor. Av beslutet framgår inget datum när lagen ska börja gälla eftersom

Inlämnad: 2005-06-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se