Anne-Marie Ekström (FP)

Anne-Marie Ekström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel datakonsult
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2002/03:407 av Ekström, Anne-Marie (fp) 27 maj 2003 behörighetsutvärdering av utländsk utbildning
Interpellationsdebatt 2002/03:358 av Narti, Ana Maria (fp) 27 maj 2003 Svenska Akademiens ordbok
Interpellationsdebatt 2002/03:141 av Gerdin, Viviann (c) 14 februari 2003 de asylsökande barnens situation
Interpellationsdebatt 2002/03:22 av Ekström, Anne-Marie (fp) 29 november 2002 barns situation i asylsökande familjer

Dokument:

Undantag i Dublinförordningen

Skriftlig fråga 2005/06:2031 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 17 augusti Fråga 2005/06:2031 av Anne-Marie Ekström fp till statsrådet Barbro Holmberg s Undantag i Dublinförordningen I dag gäller enligt Dublinförordningen att det är det första land som en asylsökande kommer till som ska pröva rätten till asyl. Möjlighet till undantag finns dock. Det har visat sig att Sverige

Inlämnad: 2006-08-17 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Polisingripanden i Boråstrakten

Skriftlig fråga 2005/06:2005 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2005 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström s Polisingripanden i Boråstrakten I samband med ett bråk försökte en ordningsvakt på en ort i närheten av Borås larma polisen men var tvungen att ge upp och lägga på luren efter fem minuters väntan i telefon, eftersom

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Rättssäkerhet i migrationsdomstolar

Skriftlig fråga 2005/06:1986 av Ekström, Anne-Marie (fp)

den 8 augusti Fråga 2005/06:1986 av Anne-Marie Ekström fp till justitieminister Thomas Bodström s Rättssäkerhet i migrationsdomstolar Den som har utsatts för förföljelse och flyr från sitt land kan ha goda skäl till att den redogörelse han eller hon lämnar i samband med en asylutredning behandlas med sekretess.

Inlämnad: 2006-08-08 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se