Anne Oskarsson (SD)

Anne Oskarsson (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Civilingenjör.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-01-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-03-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-03-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Anställningar

    Studierådgivare, Lunds Tekniska Högskola, 71-73. Lab. ing, Ferrosan, Malmö 74. Kemist, Yrkesdermatologen, Karolinska sjukhuset 75. Ämneslärare högstadiet, Västra Haninge skola, Stockholm, 75. Projektledare, AB Wilh. Becker, Stockholm, 76-79. Projektledare, PLM Haustrup, Odense, Danmark, 79-80. Projektledare, Togo AG, Schweiz, 81-82. Utvecklingschef, Becker Pulver AB, Västervik, 87-90. Teknisk Europakoordinator, Becker Powder Group, 90-92. Egen företagare, Berkana, Kalmar, 93-95. Miljöcertifiering, Kalmar kommun, Kalmar, 98-99. Ämneslärare, Komvux, Borgholm, 99-00. Datalärare, Högalids Folkhögskola, Kalmar, 01-02. Kemist, yrkesdermatologi, Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg. OV-handledare samt svensklärare, Migrationsverket, Trollhättan, 03-05. Egen företagare, samtalsterapeut samt handledare, 05-.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare, kommunfullmäktige Mörbylånga 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Mörbylånga 14-18. Gruppledare, kommunfullmäktige, Borgholm 18-. Ersättare, landstinget, Kalmar län. Deltagare, Psykiatridelegationen, Landstinget Kalmar, 14-18. Nämndeman, Växjö 15-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-19, skatteutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, konstitutionsutskottet 18-, trafikutskottet 19-, näringsutskottet 19- och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Axel Oskarsson och undersköterskan Evy Oskarsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Lunds Tekniska Högskola, Lund, civ.ing, kemi, slutår 75. Stockholms universitet, Stockholm, pedagogik 20 p, 76. Hochschule St. Gallen, St. Gallen, Schweiz delstudier HR, 81-83. Institut für angewandte Psychologie, Zürich, Schweiz, Psykologie 2,5 år, 84-86. Kalmar Högskola, Kalmar, Miljöteknik för ingenjörer, 40 p, 97-98. Trollhättans Högskola, Vänersborg, 20 p Svenska 2, 03-04. Huma Nova, Göteborg, Dipl. Samtalsterapeut, 02-05. SIKT AB, Malmö, Lösningsfokuserad terapi för grupper, 05. Huma Nova, Stockholm, Dipl. Handledare, 07. Expo Medica Svenska AB, Malmö, Dipl. Mindfulnessinstruktör, 10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Pensioner
Debatt om förslag 2018/19:SfU22 7 maj 2019 Pensioner
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom
Debatt om förslag 2018/19:SfU2 19 december 2018 Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak

Motion 2021/22:4773 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4773 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda konsekvenserna av en differentierad alkoholskatt för småskalig

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2021/22:4773 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4773 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning

Motion 2021/22:4753 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4753 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning.

Inlämnad: 2022-05-25 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:SkU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4753 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4753 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4719 av Eric Westroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4719 av Eric Westroth m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kraftigt höjd milersättning

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:SkU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4719 av Eric Westroth m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4719 av Eric Westroth m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.