Anne Oskarsson (SD)

Anne Oskarsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 60
Titel Civilingenjör.
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anne.oskarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-03-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-03-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Anställningar

    Studierådgivare, Lunds Tekniska Högskola, 71-73. Lab. ing, Ferrosan, Malmö 74. Kemist, Yrkesdermatologen, Karolinska sjukhuset 75. Ämneslärare högstadiet, Västra Haninge skola, Stockholm, 75. Projektledare, AB Wilh. Becker, Stockholm, 76-79. Projektledare, PLM Haustrup, Odense, Danmark, 79-80. Projektledare, Togo AG, Schweiz, 81-82. Utvecklingschef, Becker Pulver AB, Västervik, 87-90. Teknisk Europakoordinator, Becker Powder Group, 90-92. Egen företagare, Berkana, Kalmar, 93-95. Miljöcertifiering, Kalmar kommun, Kalmar, 98-99. Ämneslärare, Komvux, Borgholm, 99-00. Datalärare, Högalids Folkhögskola, Kalmar, 01-02. Kemist, yrkesdermatologi, Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg. OV-handledare samt svensklärare, Migrationsverket, Trollhättan, 03-05. Egen företagare, samtalsterapeut samt handledare, 05-.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare, kommunfullmäktige Mörbylånga 14-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Mörbylånga 14-18. Gruppledare, kommunfullmäktige, Borgholm 18-. Ersättare, landstinget, Kalmar län. Deltagare, Psykiatridelegationen, Landstinget Kalmar, 14-18. Nämndeman, Växjö 15-19.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-19, skatteutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, konstitutionsutskottet 18-, trafikutskottet 19-, näringsutskottet 19- och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Axel Oskarsson och undersköterskan Evy Oskarsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Lunds Tekniska Högskola, Lund, civ.ing, kemi, slutår 75. Stockholms universitet, Stockholm, pedagogik 20 p, 76. Hochschule St. Gallen, St. Gallen, Schweiz delstudier HR, 81-83. Institut für angewandte Psychologie, Zürich, Schweiz, Psykologie 2,5 år, 84-86. Kalmar Högskola, Kalmar, Miljöteknik för ingenjörer, 40 p, 97-98. Trollhättans Högskola, Vänersborg, 20 p Svenska 2, 03-04. Huma Nova, Göteborg, Dipl. Samtalsterapeut, 02-05. SIKT AB, Malmö, Lösningsfokuserad terapi för grupper, 05. Huma Nova, Stockholm, Dipl. Handledare, 07. Expo Medica Svenska AB, Malmö, Dipl. Mindfulnessinstruktör, 10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:SkU13 29 januari 2020 Skatt på plastbärkassar
Debatt om förslag 2018/19:SfU22 7 maj 2019 Pensioner
Debatt om förslag 2018/19:SfU2 19 december 2018 Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. SD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning Utgiftsområde 11 finansierar Pensionsmyndighetens


Utskottsberedning: 2018/19:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2356 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 96 kB)

med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa

Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:14 Riksrevisionens rapport om bedömningen av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka kompetensen för bättre bemötande vid psykisk ohälsa


Utskottsberedning: 2018/19:SfU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2149 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Barnvänlig familjepolitik

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. SD Barnvänlig familjepolitik Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Ekonomisk trygghet för barn och familjer 2.1 Besök hos mödravården 2.2 Graviditetspenning 2.3 Bidrag till förstföderskor 2.4 Stoppa kvotering i föräldraförsäkringen


Utskottsberedning: 2018/19:AU9 2018/19:CU7 2018/19:JuU14 2018/19:SfU21 2018/19:SfU3 2018/19:SoU12 2018/19:SoU15 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (49 yrkanden): 48 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2018/19:1639 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 150 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se