Annelie Karlsson (S)

Annelie Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 224
Titel Ombudsman.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annelie.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Vice ordförande
    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2019-01-31 –
    • Vice gruppledare 2018-10-09 – 2019-01-31
    • Vice gruppledare 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2014-09-29 –
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2019-02-15 – 2021-12-31
    • Ledamot 2016-01-01 – 2018-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-04-10 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2019-03-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-01-31 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-01-31 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-19. Suppleant justitieutskottet 10-14 och socialförsäkringsutskottet 10-14. Ledamot Utrikesnämnden 18- och krigsdelegationen 19-. Ledamot valberedningen 14-19 och vice ordförande 19- samt riksdagens ansvarsnämnd 16-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19- och riksdagens ansvarsnämnd 19-.
  • Utbildning

    2-årig gymnasieskola.
  • Anställningar

    Kappahl i Kristianstad och Handelsanställdas förbund.
  • Bostadsort

    Kristianstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken S47001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa vårdnadsbidraget. Motivering Regeringen har i proposition


Utskottsberedning: 2011/12:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:Sf10 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 139 kB)

Gravidas rätt till sjukpenning

Skriftlig fråga 2010/11:133 av Karlsson, Annelie (S)

den 1 december Fråga 2010/11:133 Gravidas rätt till sjukpenning av Annelie Karlsson S till statsrådet Ulf Kristersson M Svea hovrätt har i en dom slagit fast att Försäkringskassan agerat könsdiskriminerande när ett antal gravida kvinnor fått avslag på sin begäran om sjukpenning. Försäkringskassan har hävdat att

Inlämnad: 2010-12-01 Besvarare: Ulf Kristersson (M)

med anledning av skr. 2010/11:29 Migration och asylpolitik

Motion 2010/11:Sf3 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf3 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av skr. 2010/11:29 Migration och asylpolitik s64001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra en översyn av reglerna för anhöriginvandring Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:SfU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2010/11:Sf3 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 58 kB) Motion 2010/11:Sf3 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (pdf, 176 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.