Annette Rydell (S)

Annette Rydell (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 153
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annette.rydell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Magnus Manhammar
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-10-05 – 2023-06-30
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2022-10-11 – 2023-06-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 – 2023-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. S Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 38
Utskottsberedning: KU 2022/23:KrU1 2022/23:KrU11 2022/23:KrU3 2022/23:KrU5 2022/23:KrU6 2022/23:KrU7 2022/23:KrU8 2022/23:KrU9 2022/23:SfU14 2022/23:SoU1
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): 13 avslag, 25 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 104 kB) Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Arbetsförmedlingen ska finnas i hela landet

Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. S Arbetsförmedlingen ska finnas i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att Arbetsförmedlingen finns tillgänglig i hela landet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU9

Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2032 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Metodutveckling i tillståndsprocesser

Motion 2022/23:1957 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1957 av Isak From m.fl. S Metodutveckling i tillståndsprocesser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av skyndsam och politiskt förankrad reformering av ramverken för processerna för miljöprövningar i syfte att främja ny industrialisering

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:MJU13 2022/23:NU16

Motion 2022/23:1957 av Isak From m.fl. (S) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:1957 av Isak From m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.