Annette Rydell (S)

Annette Rydell (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 153
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annette.rydell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Magnus Manhammar
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-10-05 – 2023-06-30
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2022-10-11 – 2023-06-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 – 2023-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Utbildning och forskning
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Utbildning och forskning

Dokument:

Svenska i arbetslivet

Skriftlig fråga 2022/23:116 av Annette Rydell (S)

Fråga 2022/23:116 Svenska i arbetslivet av Annette Rydell S till Utbildningsminister Mats Persson L I en tid när vi har en enorm brist på personal inom till exempel välfärden, och det ser ut att bli värre, väljer regeringen att minska på anslagen till svenska för föräldralediga, svenska för dem som står lång från arbetsmarknaden

Inlämnad: 2022-12-02 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Utbildningsminister Mats Persson (L)

Skriftlig fråga 2022/23:116 av Annette Rydell (S) (pdf, 83 kB)

Utbildningsplatser

Skriftlig fråga 2022/23:112 av Annette Rydell (S)

Fråga 2022/23:112 Utbildningsplatser av Annette Rydell S till Utbildningsminister Mats Persson L Vi är på väg in i en lågkonjunktur där vi ser att människor kommer att drabbas på olika sätt i vårt samhälle. Det kommer att bli varsel och uppsägningar inom vissa branscher som slår hårt mot den enskilde. Det är då extra

Inlämnad: 2022-12-02 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Utbildningsminister Mats Persson (L)

Skriftlig fråga 2022/23:112 av Annette Rydell (S) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. S Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 38
Utskottsberedning: KU 2022/23:KrU1 2022/23:KrU11 2022/23:KrU3 2022/23:KrU5 2022/23:KrU6 2022/23:KrU7 2022/23:KrU8 2022/23:KrU9 2022/23:SfU14 2022/23:SoU1
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): 13 avslag, 25 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 104 kB) Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.