Annica Hjerling (MP)

Annica Hjerling (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-21

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-19 (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot utrikesutskottet 18-19 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant justitieutskottet 18-19, försvarsutskottet 18-19 och kulturutskottet 18-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

En jämlik skola

Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. MP En jämlik skola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om finansiering av jämlikhet i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattepengarna ska


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1 2018/19:UbU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2301 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 111 kB)

Nya reformer för hbtq-personers rättigheter

Motion 2018/19:2297 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2297 av Åsa Lindhagen m.fl. MP Nya reformer för hbtq-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en moderniserad könstillhörighetslag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:CU7 2018/19:KU27 2018/19:SfU16 2018/19:SfU21 2018/19:SoU8 2019/20:KrU7
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2018/19:2297 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:2297 av Åsa Lindhagen m.fl. (MP) (pdf, 94 kB)

En mer medmänsklig flyktingpolitik

Motion 2018/19:2322 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2322 av Maria Ferm m.fl. MP En mer medmänsklig flyktingpolitik Sammanfattning Sedan 2016 har Sverige en tillfälligt mer restriktiv migrationslagstiftning som under en begränsad tid anpassar det svenska regelverket till miniminivån enligt EU-rätten och internationella konventioner. Lagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:2322 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2322 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se