Annicka Engblom (M)

Annicka Engblom (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län, plats 36
Titel Kommunikatör.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864641
E-post annicka.engblom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-11 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-05
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-06-19 –
    • Suppleant 2017-03-30 – 2019-06-19
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 –
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-10, försvarsutskottet 10-14 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12, 13 och 14, konstitutionsutskottet 14-18 och kulturutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 06-10 och 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11 och 13 samt konstitutionsutskottet 19-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 12-15 och Europarådets svenska delegation 19-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14 och 18- samt Europarådets svenska delegation 17-19.
  • Föräldrar

    Driftingenjören Jenö Berényi och kartteknikern Kerstin Engblom-Berényi.
  • Utbildning

    Gymnasieskola,fyraårig teknisk linje, Wenströmska skolan i Västerås, slutår 88. Universitetsstudier i tyska vid Universität Wien 88 och franska, historia och samhällskunskap vid L'université Sorbonne, Paris 89. Marinens officershögskola 92-94. Engelska, Högskolan i Karlskrona/Ronneby 93 och ryska, Lunds universitet 99-01.
  • Anställningar

    Lärarvikarie, Västerås kommun 87-90. Lärare, Student Travel Schools (STS), Brighton 90. Lärare, Sambandsskolan, Karlskrona örlogsskolor 93. Underrättelseinhämtare och analytiker, Försvarets radioanstalt, FRA 94-03. Kommunikatör, Blekinge tekniska högskola 04-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 06-. Ledamot, Luftförsvarsutredningen 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlskrona 98-18, ersättare 18-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-02, ersättare 02-06. Ledamot, barn- och ungdomsnämnden 98-02 och 2:e vice ordförande 02-06. Ersättare, fastighetsutskottet 02-06. Ledamot, nämnden för utbildning, forskning och kompetensförsörjning, region Blekinge 02-06. Ersättare, Telenor Arena Rosenholms styrelse 04-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rödeby Moderatförening 01-03 och 14-, ordförande 03-14. 2:e vice förbundsordförande Blekinge distrikt 01-12, förbundsordförande 12-13. Ledamot, Stiftelsen Barometern. Ledamot, Kungliga Örlogsmannasällskapet 09-. Ledamot, Sjövärnskårens riksstyrelse 15-. Ordförande, Moderatkvinnorna 15-.
  • Bostadsort

    Rödeby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2019/20:154 Skärpta regler avseende hanteringen av sprängämnesprekursorer

Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:154 Skärpta regler avseende hanteringen av sprängämnesprekursorer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra en översyn av regelverket kring explosiva varor i syfte att uppnå en


Utskottsberedning: 2020/21:FöU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3611 av Pål Jonson m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:147 Riksrevisionens rapport om fri entré till statliga museer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om museernas roll som självständiga institutioner och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:KrU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3607 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Regionala flygplatser

Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M Regionala flygplatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en strategi för att säkra de regionala flygplatsernas överlevnad och tillkännager detta för regeringen. Motivering De regionala


Utskottsberedning: 2019/20:TU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:2156 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.