Annika Eclund (KD)

Annika Eclund (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Lärare.
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-10-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-03 – 2017-09-30
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2017-05-02
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsperson 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2012-02-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14, kulturutskottet 10-12, utbildningsutskottet 10-14, socialutskottet 11-14, miljö-och jordbruksutskottet 13-14, civilutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-. Kvittningsman Kristdemokraterna 14-. Ersättare, Sällskapet riksdagledamöter och forskare (Rifo). Kristdemokraternas riksdagsgruppsstyrelse.
  • Föräldrar

    Företagsledaren Kenneth Andersson och hemarbetanden Kerstin Skoglund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, musiklinjen, Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg. Texas Christian University, USA 4-9 SO. Lärarutbildning (180 p), Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping.
  • Anställningar

    Lärare, Forsenskolan, Tidaholm vårterminen 01. Lärare, Helenaskolan, Skövde 01-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen. Ingår i Skolkommissionens parlamentariska referensgrupp. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd. Ledamot, Gentekniknämnden.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Skaraborg. Resepedagog för studieförbundet Bilda i Israel/Palestina. Ordförande, Rädda Barnen, Karlsborg/Tibro.
  • Bostadsort

    Tibro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till beslut med ändringen att de sändningstillstånd som utfärdas närmast efter ikraftträdandet


Utskottsberedning: 2018/19:KrU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4201 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa Rymdstyrelsens uppdrag både strategiskt och finansiellt och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:UbU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4194 av Annika Eclund m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang - långsiktighet och oberoende för civilsamhället

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:246 En politik för engagemang långsiktighet och oberoende för civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att tillräcklig hänsyn tas till civilsamhällets


Utskottsberedning: 2018/19:KrU3
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:4191 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 112 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.