Annika Hirvonen (MP)

Annika Hirvonen (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 249
Titel Jur.stud.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.hirvonen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-19 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2018-04-18 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-10-19 – 2018-04-17
    • Ordinarie 2016-08-07 – 2017-10-18
    • Ledig 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Ordinarie 2014-06-24 – 2015-12-10
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2020-07-15 –
    • Vice gruppledare 2019-11-26 – 2020-07-14 23:59:00
    • Kvittningsman 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Vice ordförande 2016-08-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-06-24 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-24 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Suppleant 2015-03-20 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-29 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-12-11
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2020-07-15 –
    • Ersättare 2019-11-29 – 2020-07-14
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2021-03-05 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2021-03-05 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 15-16 och vice ordförande 14-15 och 16-18 samt utbildningsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 14-15 och 19-, arbetsmarknadsutskottet 15-, socialförsäkringsutskottet 18-19 och justitieutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Ari Hirvonen och it-pedagogen Anette Äkäslompolo.
  • Utbildning

    Internationella Engelska Gymnasiet, Stockholm, 05-06 och 07-08. Svenska skolan i Paris, Paris, 06-07. Kurser i hållbar samhällsutveckling och historia, Stockholms universitet 12-14. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet 10-14 och 19-.
  • Anställningar

    Kyrkogårdsarbetare, Sundbybergs församling, sommaren 08. Politisk sekreterare, Solna kommun 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd 15-18. Suppleant, Brottsskadenämnden 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-14 och 18. Ledamot, kommunstyrelsen 10-14. Suppleant, utbildningsnämnden 09. Suppleant, kultur- och fritidsnämnden 09, ledamot 09-10 och ordförande 11-14. Vice ordförande jämställdhets-, upphandlings-, måltids- och personalutskottet 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Språkrör, Grön Ungdom i Stockholmsregionen 08-12. Ordförande, Miljöpartiet de gröna, Sundbyberg 10-13. Ledamot, Stiftelsen Finlands kulturinstitut i Sverige 13-15. Suppleant, Kulturfonden för Sverige och Finland 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillgång till modersmålsundervisning för barn som placerats av socialtjänsten,


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2768 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 72 kB)

Självbestämmande i livets slutskede – utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. MP Självbestämmande i livets slutskede utred förutsättningarna för aktiv dödshjälp Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att undersöka förutsättningarna för aktiv dödshjälp i Sverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2776 av Rasmus Ling m.fl. (MP) (pdf, 70 kB)

Legitimation för socialsekreterare inom myndighetsutövning gällande barn och unga

Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk båda MP Legitimation för socialsekreterare inom myndighetsutövning gällande barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av ett system med legitimation för socialsekreterare inom


Utskottsberedning: 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2649 av Stefan Nilsson och Annika Hirvonen Falk (båda MP) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se