Ylva Johansson (S)

Ylva Johansson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Lärare.
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-09-10

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2019-09-05
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2014-10-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2007-02-01 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-01-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-05-11 – 2014-10-14
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 1994-10-07 – 1998-10-06
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2019-01-21 – 2019-09-10
    • Arbetsmarknads- och etableringsminister 2016-05-25 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsminister 2014-10-03 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 88-91 (VPK) och 06- (S). Ledamot socialutskottet 06-07, vice ordförande 07-10. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10, vice ordförande 10-14. Suppleant utbildningsutskottet 88-91 och bostadsutskottet 89-91. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 89-91 och gruppstyrelsen 07-. Ledamot krigsdelegationen 07-14. Statsråd (skolminister), Utbildningsdepartementet 941007-981006. Statsråd (vård- och äldreomsorgsminister), Socialdepartementet 040913-061006. Statsråd (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 141003-160525 och statsråd (arbetsmarknads- och etableringsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 160525-.
  • Föräldrar

    Utredningssekreteraren Börje Johansson och psykoterapeuten Ulla Johansson.
  • Utbildning

    Ämneslärarutbildning i matematik och fysik, Lunds universitet 85-88 och Lärarhögskolan i Stockholm 91-92.
  • Anställningar

    Lärare i matematik/fysik/kemi 88 och 92-94. Senior advisor, Telia Business Innovation 98-99. Vice vd (även vd viss tid), Att Veta AB 00-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Ungdomskommittén 89-91, referensgrupp till utredningen om utvärdering av försöksverksamheten med treårig yrkesinriktad utbildning i gymnasieskolan 89-92 och Betygsberedningen 90-92, parlamentariska referensgruppen till Läroplanskommittén 91-92 och Barn- och ungdomsdelegationen 96-98, vice ordförande 96-98. Ledamot, Svenska delegationen av finsk-svenska utbildningsrådet 96-98, ordförande 96-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, lokalförening och distrikt av Svenska Röda Korsets Ungdomsförbund 77-83. Styrelseledamot, Arenagruppen 03-05. Ordförande, Vänster för Europa 04. Ordförande, PES Independent reflection group on demographic challenges 04-05. Vice ordförande, Hammarby damfotboll 07-09. Styrelseledamot, Elitföreningen Damfotboll 09-11. Ledamot, Svenska Fotbollförbundets anläggningskommitté 08-11. Ordförande, Stockholms Fotbollförbund 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friår

Svar på skriftlig fråga 2018/19:930 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Svar på fråga 2018/19:930 av Lars Beckman M Friår Lars Beckman har frågat mig hur regeringen menar att en sjuksköterska kan ersättas av en undersköterska som går på friår inom sjukvården. Jag tolkar frågan som att med friår avses utvecklingstid som är en del av punkt 14 i januariavtalet som Socialdemokraterna, Centerpartiet,

Svarsdatum: 2019-09-05 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:930 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 87 kB)

Arbetsförmedlingens förvaltning

Svar på skriftlig fråga 2018/19:909 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

A2019/01473/ A A2019/01474/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:908 av Lars Beckman M om problem med webbtjänsten Jobskills och på fråga 2018/19:909 av Lars Beckman M om Arbetsförmedlingens förvaltning. Lars Beckman har frågat mig vad jag gör för att åtgärda problemen

Svarsdatum: 2019-08-30 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:909 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 86 kB)

Problem med webbtjänsten Jobskills

Svar på skriftlig fråga 2018/19:908 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

A2019/01473/ A A2019/01474/A Arbetsmarknadsdepartementet Arbetsmarknadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:908 av Lars Beckman M om problem med webbtjänsten Jobskills och på fråga 2018/19:909 av Lars Beckman M om Arbetsförmedlingens förvaltning. Lars Beckman har frågat mig vad jag gör för att åtgärda problemen

Svarsdatum: 2019-08-30 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:908 besvarad av Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) (docx, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se