Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 147
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ardalan.shekarabi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-20 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-20
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Social- och socialförsäkringsminister 2022-10-07 – 2022-10-18
    • Statsråd 2019-10-01 – 2022-10-06

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges framtid som välfärdsnation

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1379 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2017/02178/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan M Fokus på kvalitet i välfärden och skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson M Sveriges framtid som välfärdsnation Amir Adan har frågat mig om regeringen avser att ta fram konkreta förslag för att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1379 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 74 kB)

Fokus på kvalitet i välfärden

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2017/02178/K Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 av Amir Adan M Fokus på kvalitet i välfärden och skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson M Sveriges framtid som välfärdsnation Amir Adan har frågat mig om regeringen avser att ta fram konkreta förslag för att

Svarsdatum: 2019-01-25 Frågeställare: Amir Adan (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1378 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 74 kB)

Konsulttjänster för omfattande belopp

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1583 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Fi2018/ 02734 SFÖ Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:1583 Konsulttjänster för omfattande belopp av Jenny Petersson M Jenny Petersson har frågat mig vad jag och regeringen avser vidta för åtgärder för att möjliggöra krav på myndigheterna att redovisa sina köp av konsulttjänster i

Svarsdatum: 2018-08-01 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1583 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.