Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 147
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ardalan.shekarabi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-20 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-20
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Social- och socialförsäkringsminister 2022-10-07 – 2022-10-18
    • Statsråd 2019-10-01 – 2022-10-06

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-191001 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 191001-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsala läns socialdemokratiska partidistrikt 15-.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Medarbetarnas villkor i kriminalvården

Interpellation 2022/23:180 av Sanna Backeskog (S)

Interpellation 2022/23:180 Medarbetarnas villkor i kriminalvården av Sanna Backeskog S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Nyligen släppte Seko en rapport om krisen i kriminalvården som visar vilka effekter platsbrist och överbeläggningar får för arbetsmiljön. Med anledning av detta vill jag fråga justitieminister

Inlämnad: 2023-02-03 Svarsdatum: 2023-02-17 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Interpellation 2022/23:180 av Sanna Backeskog (S) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Medarbetarnas villkor i kriminalvården

Utbyggnad av kriminalvården

Skriftlig fråga 2022/23:152 av Ardalan Shekarabi (S)

Fråga 2022/23:152 Utbyggnad av kriminalvården av Ardalan Shekarabi S till Justitieminister Gunnar Strömmer M Kriminalvården är redan i dag hårt belastad, inte minst beroende på de senaste årens straffhöjningar. Kriminalvården har fått stora tillskott och arbetar intensivt med utbyggnad. I Tidöavtalet finns förslag som

Inlämnad: 2022-12-08 Svarsdatum: 2022-12-21 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:152 av Ardalan Shekarabi (S) (pdf, 88 kB)

Åtgärder mot Iran

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S)

Interpellation 2022/23:55 Åtgärder mot Iran av Alexandra Völker S till Utrikesminister Tobias Billström M Den 16 september mördades Mahsa Jina Amini av den iranska moralpolisen. Hennes brott var att hon, enligt den iranska regimen, bar sin slöja fel. Än i dag pågår landsomfattande protester som leds av kvinnor. Kvinnor

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.