Arin Karapet (M)

Arin Karapet (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 314
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post arin.karapet[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-19 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande

Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:250 Åtgärder för en jämnare fördelning av boende för vissa skyddsbehövande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att skyddssökande så långt det är möjligt

Inlämnad: 2022-05-31 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SfU31
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 2 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4757 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2021/22:220 Sjukersättning till äldre i förvärvsarbetande ålder

Motion 2021/22:4698 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4698 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:220 Sjukersättning till äldre i förvärvsarbetande ålder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Regeringen har överlämnat en proposition till riksdagen med förslag till ändringar i socialförsäkringsbalken,

Inlämnad: 2022-04-28 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:SfU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4698 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4698 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4676 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4676 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ett brott med ett straffvärde på fängelse som huvudregel ska leda till utvisning


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 12 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4676 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4676 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.